top of page

Radyasyon Zırhlama

Radyasyonun şiddetini zayıflatmak için önüne konan veya onu çevreleyen malzemeye zırh denir. Radyasyon kaynağı ile kişi arasına engel konmasına ise zırhlama denir. Zırhlama, alınan dozu en aza indirmeye yardımcı olur. HHC MEDİKAL MÜHENDİSLİK radyasyon dan korunma alanında vermiş olduğumuz hizmetlerimiz.

HHC RADYASYON.jpg

10

HHC MEDİKAL MÜHENDİSLİK OLARAK HER GEÇEN GÜN KENDİMİZİ DAHA ÇOK GELİŞTİRİYOR VE YENİLİYORUZ

 

RADYASYON ZIRHLMA

Dünyada tarım, nükleer tesis, enerji ve tıp merkezleri gibi alanlarda radyasyon ışınları kullanılmaktadır. Radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için radyasyon kaynağı ile kişi arasında koruyucu engeller bulunması gerekir. Korunma yöntemleri zaman, mesafe ve zırh kurallarına uyularak gerçekleştirilmelidir.

Zırhlama, radyasyon dozunu kabul edilebilir seviyeye indirmek amacıyla kişi ile radyasyon kaynağı arasına giren koruyucu bir engeldir. Kurşun zırhlama ve röntgen odası kurşun kaplama işlemlerinde kullanılan ekipmanlar arasında kurşun önlük, kurşun paravan, kurşun cam ve kurşun kapı gibi düzenekler tasarlanır.

RADYASYON ZIRHLAMA NEDİR

Sağlık ve endüstri alanında kullanılan iyonlaştırıcı radyasyon, insan sağlığı açısından büyük riskler taşır. Bu ışınlar canlı dokulara mikroskobik zararlar vererek kanser riskini artırır. Radyasyondan korunma amacıyla kurşun zırhlama yöntemi kullanılarak, kişilerle radyasyon arasında bir engel oluşturulur. Dikkatli ve doğru uygulamalar ile gerçekleştirilen bu işlemler uzman ekipler tarafından yapılmalıdır.

Maksimum güven odaklı çalışan HHC Medikal Kurşun Zırhlama nükleer, medikal ve sanayi alanında yaptığı önemli projeler ile Türkiye ve dünya genelinde pek çok başarılı işe imza atmıştır.

Röntgen Odası Kurşun Kaplama

Kurşun zırhlama işlemi radyoloji odalarının tüm ebatları ölçülüp, kaliteli dolgu malzemeleri kullanılarak tasarlanan kurşun kapı ve camlar ile insan sağlığını korumak için geliştirilen bir yöntemdir. Kurşun zırhlama işlemi gerçekleştirildikten sonra radyasyon seviye ölçümleri yapılmalı ve sızıntı olmadığı kontrol edilmelidir.

Röntgen odası kurşun kaplama işlemleri için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir:

  • TAEK lisanslama şubesinin belirlediği kalınlık ve özellikler mutlaka uygulanmalıdır.

  • Kurşun levhaların saflığı %99,2’nin altında olmamalıdır. Saflık derecesine ulaşmak için geri dönüşüm hurdalar kullanılmamalı; hammaddeden ilk döküm olarak yapılmış, kalite kontrollerden geçmiş ve radyoloji için özel üretilmiş levhalar tercih edilmelidir.

  • Kurşun levhalar her aşamada kontrol edilmeli, uygulamalar kurşun tapalı vidalar ile yapılmalıdır.

  • Kurşun, zehirleme özelliği olan bir metal olduğu için üretiminden montajına kadar tüm aşamalarda çok iyi bir şekilde ambalajlanmalı, kullanım sırasında maske ve eldiven gibi özel kıyafetler giyilmelidir.

  • Röntgen odası duvar kalınlıkları en az 29 cm dolu tuğla veya 15 cm beton olmalıdır. Aksi takdirde bu kalınlığı sağlamak için kurşun plakalar kullanılmalıdır.

  • Röntgen odası kapısı tek olmalı ve bu kapı 2.0 mm kalınlığında kurşun plaka ile kaplanmalıdır.

  • Röntgen odasının güvenlik açısından gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı, yerinde yapılacak radyasyon kontrol ve denetimi esnasında tespit edilmelidir.

Röntgen Odası Kurşun Kaplama Özellikleri

Röntgen odası kurşun kaplama hem o alanda çalışan kişiler hem de hastalar için kullanılan ve insan sağlığını korumak adına son derece önem arz eden bir işlemdir. Röntgen odalarının duvar, kapı ve camdan oluşan kısımları ile kişilerin giyebilecekleri önlük gibi malzemeler kurşun zırhlama yöntemi ile tasarlanarak, koruyucu bir yapıya kavuşturulur. İnce bir dikkat ve özenli bir çalışma gerektiren bu işlemler için alanında uzman ve profesyonel firmalar ile çalışmak gerekir.

HHC Medikal Kurşun Zırhlama, AR-GE mühendisleri tarafından geliştirilen kimyasal bir madde ile vida gibi malzemeler kullanmadan, soğuk su basınçlı hava sistemi sayesinde kalibre ederek montaj yapan, kendi geliştirdikleri yöntemlerle çalışan ve %100 yerli üretim yapan bir firmadır.

Türkiye ile birlikte 42 farklı ülkeye hizmet sunan HHC Medikal, en yeni teknolojileri kullanarak, geçerli üretim stratejileri ile kurşun zırhlama işlemlerini en kaliteli biçimde yapmayı planlamaktadır. Kurşun zırhlama alanında kendini kanıtlayan HHC Medikal Kurşun Zırhlama; küresel piyasada markalaşarak, dünyanın uzman ve önde gelen kuruluşlarından biri olmak için kendi ürünlerini patentlemekte ve AR-GE mühendisleri ile birlikte yeni projelere imza atmaktadır.

bottom of page