top of page
radyasyon zırhlama.jpg

LİNEER AKSELERATÖR ODA KAPISI

Radyasyon onkoloji bölümü tedavi ünitesi lineer akseleratör odaları kapısı üretim montaj de montaj güçlendirme yenileme ve revizyon işlemleri, HHC medikal mühendislik olarak kendi bünyemizdeki deneyimli personel tarafından projelendirilip uygulama işlemi yapılmaktadır.

hhc medikal linak kapı detay 3.png

Linak Kapı Nedir?

Linak kapı nedir, kısaca radyasyon geçirmeyen kapıdır. Radyasyon, insan vücuduna zarar veren ışınlardır. Radyasyona maruz kalmaktan kaçınılmalı ve radyasyonun fazla bulunduğu alanlarda koruyucu bazı önlemler alınmalıdır. Evdeki televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletler radyasyon yaysa da yaydıkları radyasyon seviyesi zararlı değildir. Bununla birlikte özellikle hastanelerde röntgen, MR gibi hastalık teşhisleri için büyük önem taşıyan işlemlerde kullanılan makineler radyasyon yayar. Çalışırken yüksek radyasyonun ortaya çıktığı, lineer hızlandırıcı olarak da adlandırılan makinelerin çalıştırıldığı odaların duvar ve kapıları özel malzemelerden üretilir. Linak kapı radyasyonu absorbe eden materyallerden üretilir.

Linak Kapı Özellikleri

Linac kapılar kullanılacakları odalarda radyasyon yayan makinelerin radyasyon seviyesine göre belirlenir. Linak kapı çeşitleri kullanım alanlarına ve boyutlarına göre farklılıklar gösterir. Linak kapı özellikleri;

 • Linak kaplar lineer ya da zincir dişli hatlar üzerinde çalışırlar.

 • Linak kapılar kullanılacakları odada çalışacak cihazların gücüne uygun koruma seviyeleri hesaplanarak üretilir.

 • Linak kapılar özel sistemi ile yana kaydırılarak çalışabilirler.

 • Linak kapıların arıza ya da elektrik kesintileri gibi durumlarda manuel olarak müdahale ekipmanları bulunur.

 • Linak kapılar sorunsuz ve hatasız çalışacak şekilde tasarlanıp üretilirler.

 • Linak kapıların üretimlerinde kurşun yaprağı ve tuğla kullanılır.

Linak Kapı Çözümleri

Belirli uluslararası standartlar altında linak kapı çözümleri hazırlanır. Lineer hızlandırıcı oda kapıları belirli boyut, özellik ve standartlarda üretilebilir. Standartlara uygun linak kapı nasıl yapılır sorusunun cevabı için standartlara uygun kapılar şu şekildedir;

 • Kayar kapı sistemlerinin dizaynı kapı ile duvar arasında en az boşluk kalacak şekilde olmalıdır. Ayrıca yeterli örtüşmeyi sağlayarak sızıntı ve radyasyon geçirmeyen ve tutan şekilde olmalıdır.

 • Kapının monte edileceği beton C-40 standartlarında düz ve pürüzsüz olması gerekir. Linak kapının temas edeceği duvarların herhangi bir deformesi ya da eğikliği var ise düzeltilme yapılması gerekir.

 • Kapının beton çerçeveden 3 yönde en az 13 cm büyük olması gerekir.

 • Linak koruyucu kapıların parçalarında astar boyalar, paslanma önleyici boyalar ve özel son kat boyası kullanılmalıdır.

 • Zırhlama işleminde yatay saçılıma sebep olan büyük plaka kurşun kullanılmamalıdır.

 • Kayar kapı sistemlerinde elektrik motorlu zincir ya da kayış tahrik sistemi olmalıdır. Motorun ivmeli hızlanma ve yavaşlama seçenekleriyle kapanma açılma hızları birbirinden bağımsız şekilde ayarlanabilmelidir.

 • Linak kapılarda standart olarak elektronik kenar switchleri, acil durdurma sistemi ve sıkışmada geri açılma sistemleri bulunmalıdır.

 • Linak kapılar satışa sunulmadan önce sızıntı ölçümleri ve testlerin yapılması gerekir.

 • Bütün butonlar, eksiksiz ve sorunsuz şekilde çalışmalıdır.

 • Basınç sensörü güvenliği artırmak için kapının ön kenarına konumlandırılır. Özel sensörü sayesinde 10 atmosfer basıncının üzerinde bir basınç ile karşılaştığında kapı motoruna sinyal göndererek kapının durmasını sağlar.

 • Linak kapılarda acil durum kolu bulunmalıdır. Olası bir güç kesintisi durumunda kapının manuel olarak açılmasını sağlar.

 • Linak kapının ve çerçevesinin radyasyon sızıntısı testi her 3 ayda bir fizik uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Linak Kapı Fiyatları

Linak kapı fiyatları kapıların kullanım alanlarına, özelliklerine ve boyutlarına göre değişiklikler gösterir. Radyasyon sızıntılarına karşı alınması gereken en önemli önlemler arasında yer alan linak kapıları uzman üreticilerden satın almanız önerilir. Linak kapı modelleri kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklılık gösterir. Montajı, kapı üretimi, kapı çerçevesi kurulumu oldukça hassasiyet gerektiren işlemlerdir. Profesyonel destek linak kapılarda olmazsa olmazdır. Gerekli standart ve özelliklere sahip olarak üretilen kapılar tam koruma sağlar. Türkiye Atom Kurumu onaylı linak kapılar, standartlara uygun seçeneklerdir. Detaylı bilgi ve fiyatları satıcı firma ile görüşebilirsiniz.

hhc medikal linak kapı detay1.png
bottom of page