top of page
HHC MEDİKAL KURŞUNLU CAMLAR.jpg

KURŞUNLU CAM

HHC MEDİKAL MÜHENDİSLİK KENDİ ÜRETİMİ OLAN KURŞUNLU CAM ÇERÇEVESİ İLE BİRLİKTE İSTENİLEN ÖZELİKTE KURŞUNLU CAM TEMİN EDİYORUZ

WhatsApp Image 2021-11-30 at 14.46.14.jpeg
WhatsApp Image 2021-11-30 at 14.46.14 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-11-30 at 14.46.14 (2).jpeg
WhatsApp Image 2021-11-30 at 14.46.14 (3).jpeg
HHC KURŞUN CAM.jpg

Kurşun Cam

Gama ve X-ışınlarından korunmak için kurşun cam oldukça işlevli bir malzemedir. Kurşun özelliklerine sahip camlar, zararlı radyasyon etkilerine karşı etkili bir koruyucudur. Radyasyon ışınlarının olduğu ortamlardan dışarı sızıntı olmaması için cam üzerinde yeterli miktarda kurşun kullanılması oldukça önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir ortam oluşturulabilir. Ayrıca kurşun camın radyasyon ışınlarına karşı koruyucu etkisinin yanı sıra net bir görüş sunma özelliği de vardır. Düşük voltajlı tüpler veya yüksek voltajlı röntgen ışınlarına karşı dayanıklı farklı ürünler tasarlanmıştır. Aynı zamanda kurşun cam kullanarak camın çerçevesinde meydana gelebilecek montaj hataları da ortadan kalkar. Bu sayede sızıntılara karşı önlem alınabilir ve daha sağlıklı bir kullanım yapılabilir. Kurşun camlar üretilirken farklı kurşun kalınlıkları esas alınır. Cihazın değerlerine göre kalınlık belirlenir ve zırhlama yapılır. Aynı zamanda istenilen renkte statik boyalı olarak da üretilebilir. Kurşunlu cam nedir sorusuna kısaca, kurşun malzemesi ile kaplanmış ve radyasyon ışınlarına karşı koruma sağlayan cam şeklinde yanıt verilebilir.

Kurşun Camın Kullanım Alanları Nelerdir?

Radyasyonun sürekli etkisi altında kalmak sağlık açısından ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden sağlık alanında bu zararlı etkileri minimuma indirgemek için pek çok malzemeden yardım alınır. Özellikle son dönemlerde ön plana çıkan kurşun cam bunlardan biridir. Kurşun camı nerelerde kullanılır sorusunun cevabı da oldukça merak edilmektedir. Kurşun içerikli bu camlar, yoğun radyasyon ışınlarının bulunduğu yerlerde etkili bir koruma sağlar. Radyasyonun en yoğun olduğu yerler arasında ilk sırada sağlık kuruluşları sayılabilir. Kurşun camın kullanım alanlarından bazıları aşağıda verilmiştir:

  • X-rayli röntgen ve CT odaları

  • Anjiyografi üniteleri

  • Nükleer tıp ünteleri

  • Bilgisayarlı tomografi üniteleri

  • Tıbbi tanı ekranları

  • Mamografi alanları

  • Laboratuvar koruyucu pencereleri

  • Taş kırma sistemleri

  • Koruyucu gözlük lensleri

  • Havaalanı güvenlik ekranları

En sık sağlık alanında kullanılan kurşun cam, ikinci olarak endüstri alanında da sıklıkla tercih edilir. Kurşun camlar kullanım alanlarına uygun ebatlarda ve modellerde üretilmelidir. Aksi takdirde yeterli etki alınamayabilir. En sık kullanılan standart ölçüler ise; 20x20 cm, 60x80 cm, 80x100 cm ve 80x120 cm’dir. Kurşunlu cam ölçüleri kullanılacak pencere çerçevesine uygunluk açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden yapılmadan önce mutlaka kullanım alanının ölçüleri alınmalıdır. Ayrıca kaliteli materyaller kullanılarak üretilmelidir; bu sayede daha uzun ömürlü ve etkili koruma sağlayabilir. Yoğunluk olarak daha fazla kurşun içeren camlar, koruma olarak daha iyidir. En uygun koşullarda muhafaza edilmesi gereken kurşunlu camlar, içerik açısından farklı çeşitlere ayrılır. Bu modellerin sahip olduğu özellikler de farklıdır. Bu yüzden farklı kullanım alanları ve ihtiyaçlara hitap eder. Kurşunlu cam kullanımı özellikle sağlık sektörü açısından büyük bir önem arz eder ve bir gereklilik haline gelmiştir. Aksi takdirde yoğun radyasyon ışınına maruz kalınabilir ve ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.

Kurşunlu Cam Üretimi Nasıl Yapılır?

Radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için pek çok malzeme ile kaplama yapılabilir. Bunlar arasında kurşun en iyi malzemelerden biridir; çünkü yoğunluğu yüksektir ve sızıntılara izin vermez. Sağlıklı bir çalışma ortamı sağladığı gibi radyasyonlu odalarda tedavi alan hastalar için de oldukça önemlidir. Kurşun cam radyasyon önleme için üretim yapılırken, uygulama yapılacak alan için tüm incelemeler yapılmalıdır. Kurşunlu camın kullanılacağı yerin ölçüleri alınmalı ve buna uygun olarak kesim gerçekleştirilmelidir. Camda kullanılan kurşun kaplamanın yoğunluğuna göre koruyucu etkisi de değişiklik gösterir. Ne kadar fazla kurşun varsa, yoğunluğu ve koruyucu özelliği de o kadar fazladır. Farklı malzemelerle karışım hazırlanıp kurşunlu cam üretilebilir. Özel ölçü kurşunlu cam üretimi de yapılabilir. Bu sayede farklı kullanım alanları için ideal boyutta seçenekler elde edilebilir.

Radyasyon sızıntılarını en aza indirgemek için kullanılan kurşun cam, kaplama ile birlikte kullanılır. Radyasyon ortamlarında çalışan kişilerin sağlıklarını koruma açısından oldukça önemli işlevlere sahiptir. Aynı zamanda daha net ve berrak bir görüş imkanı sunar. Kurşun camlar, istenilen renkte statik boyalı olarak üretilebilir. Belli bir kurşun kalınlığında çerçeve zırhlaması yaparak hazır hale getirilir. Kurşun cam montajı yapılırken ise özel montaj talimat belgesi ve kullanım kılavuzuna bakılmalıdır. Çeşitli özellikleri ve doğada bulunması ile ön plana çıkan kurşun, cam üretiminde de radyasyona karşı koruma işleviyle kullanılır. Radyolojik görüntüleme tekniklerinde tercih edilen bir malzeme olmasının nedeni; ışık geçirgenliğinin yüksek olması ve radyasyonu etkili bir şekilde emebilmesidir. Şeffaf tasarımından dolayı gözlem odalarında da sağlıklı ve kaliteli bir seçenek olarak tercih edilir. Röntgen odası kurşunlu cam için oldukça uygun bir yerdir. Hem çalışanların ve hastaların sağlığı hem de gözlem açısından en iyi kullanım koşullarını sunar. Kurşun camı üretilirken nerede kullanılacağı gibi özelliklerine dikkat edilir ve buna uygun içerikte kaplama yapılır. Çalışma ortamınızda yoğun radyasyon varsa, kurşunlu cam size oldukça sağlıklı bir alan verir. Olası sağlık problemlerini önlemek ve uzun ömürlü kullanım için idealdir.

Kurşunlu Cam Fiyatları Ne Kadardır?

Kurşun cam fiyatları belirlenirken pek çok faktör dikkate alınır. Camın çeşidine göre fiyatlarda değişiklik görülür. Kurşunun yoğunluğu, karışımda bulunan diğer malzemeler ve oranları fiyatları etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Ayrıca kullanım alanına göre de farklı kurşun cam çeşitleri tercih edilir. Sağlık ve endüstri alnında kullanılan kurşunlu camlar farklı özellikler sahip olabilir. Camın özelliğine göre fiyatı artıp azalabilir. Ayrıca ölçü de fiyatlar açısından oldukça önemli bir etkendir. Standart ölçülere sahip kurşunlu camlar daha uygun fiyatlara sahip olabilir. Eğer özel ölçü bir kurşunlu cam yaptıracaksanız, fiyatlar değişiklik gösterir. Camın büyüklüğü arttıkça fiyatında da artış görülebilir. Bu yüzden kurşunlu camların fiyatları ile ilgili net bir rakam verilemez. Net bir fiyat almak için kullanım alanı, ihtiyaç, ölçü gibi kriterlerinizi hizmet alacağınız firmaya iletebilirsiniz. Kurşunlu cam, sunmuş olduğu faydalar düşünüldüğünde oldukça uygun bir seçenektir. Radyasyonun zararlı etkilerinden koruyarak sağlıklı bir alanda çalışmanızı sağlar. Uzun ömürlü kullanım açısından da idealdir. Kurşunlu cam fiyatları arasından ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Kurşunlu cam, sağlık ve endüstri alanında oldukça sık kullanılan bir malzemedir. Kurşunun yoğun içeriği radyasyon ışınlarını geçirmeme konusunda oldukça etkilidir. Olası sağlık problemlerinin yaşanmaması açısından kurşun camın önemi çok büyüktür. Özellikle uzun süre bu sektörlerde çalışan ve radyasyon ışınlarına maruz kalan kişilerde buna bağlı sağlık problemlerinin oluşması mümkündür. Bunu önlemek için hastanelerin radyoloji ve gözlem odalarında kurşun cam ile izleme yapmak daha sağlıklıdır. Ayrıca daha net ve berrak bir izleme imkanı sunduğu için çalışırken daha verimli olmayı da sağlar. Farklı içeriklere sahip kurşunlu cam seçenekleri arasından ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. Kurşun kaplama cam fiyatları her bütçeye ve kullanım alanına hitap ettiği için kendinize uygun olanı kolayca bulabilirsiniz. Radyasyonun sağlığınız üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri en aza indirgemek için kurşun cam en iyi korunma yöntemlerinden biridir. Sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı, muayene alanı oluşturmak için güvenle kurşun camı tercih edebilirsiniz.

bottom of page