top of page
radyasyon zırhlama.jpg

HHC MEDİKAL MÜHENDİSLİK KENDİ BÜNYESİNDE ÜRETMİŞ OLDUĞU SEYYAR VE SABİT KURŞUNLU PARAVANLARI İSTENİLDİĞİ TAKTİRDE ÖZEL MİMARİ TASARIM İLE PROJENİZE UYGUN İSTENİLEN ÖLÇÜ RENK VE EBATTA UYGULAMA VE ÜRETİM HİZMETİ SUNMAKTA

hhc medikal kurşunlu paravanlar.jpg
kurşunlu paravan hhc.jpg
hhc medikal kurşunlu paravan.jpg

Kurşunlu Paravan

Kurşunlu paravan kurşun ve çelik konstrüksiyonlu bir iskeletin üstüne, saflık oranı yüksek kurşun levhaların herhangi bir vida ve delici alet kullanılmadan birleştirilmesi ile elde edilir. Radyasyona karşı koruma sağlayan paravan ile radyolojik görüntüleme odalarında korunaklı bölgeler elde edebilirsiniz. Kurşunlu paravan nedir;

 • Kurşun ile çeliğin birleştirilmesi ile elde edilen radyasyonu absorbe eden paravandır.

Çeşitli alanlarda kullanılabilen kurşun paravanları özel yollarla elde edilir ve dayanıklıdır. Farklı boyutlarda ve şekillerde seçenekleri kullanım avantajı sağlar. Şeffaf yapısı ile görüntü olarak estetiktir ve özellikle hastane ortamında kişiyi güvende hissettirir.

Kurşun Paravan Modelleri

Kurşunlu paravanlar pek çok amaç için çeşitli alanlarda kullanılabilir. Farklı kullanım alanları için farklı model ve özellikte kurşun paravan çeşitlerini bulmanız mümkündür. Kurşun kolay şekillenebilir olması ile istenilen boyuta getirilebilir. Genellikle dikdörtgen şeklinde üretilir ve çerçevesinin alt kısmında tekerlekler bulunur. Kurşunlu paravanlarda bulunan tekerlekler paravanı istenilen alanda kullanma rahatlığı sağlar. Kurşunlu akrilik paravanlar paravan çeşitleri arasında en sık tercih edilen modellerdendir. Kullanım alanları ve özellikleri şu şekildedir;

 • Kurşunlu akrilik paravanlar özellikle röntgen odaları ve yüksek radyasyon yayan makinelerin bulunduğu alanlarda kullanılır.

 • Kurşunlu akrilik paravanlarda kurşunlu cam bulunmaz. Ağırlık olarak %30 oranında kurşun içerir. Çok yönlü şeffaf bir plastiktir.

 • Yüksek ışık iletimi etkili bir radyasyon koruması sağlar.

 • 0,5 mm Pb ile 2,00 mm Pb oranına kadar koruma sağlayan akrilik paravanlar bulmanız mümkündür.

 • Kurşunlu akrilik paravanlar kırılmaya ve parçalanmaya dirençli bir şekilde üretilir. Ağır kullanım koşullarında yüksek performans göstererek uzun ömürlü kullanıma uygun şekilde üretilir.

Kurşunlu Paravan Kullanımı

Kurşun, doğada saf bir şekilde bulunur. Kolay şekil alması ile pek çok alanda kullanılır. Özellikle kurşun elementinin radyasyon geçirmeme özelliği ile tıp alanında sıklıkla tercih edilir. Radyasyon terapi odalarında kurşunlu paravan kullanımı yapılır. Oldukça işlevsel ve avantajlı kullanımı ile kolay taşınabilir ve güvenlidir. Zor çalışma şartlarına uygun şekilde üretilir. Paslanmaz özelliği ile de toplu ve ortak yaşam alanlarında da kullanılır. Araştırma merkezlerinde radyasyon geçirmeyen özelliği ile kurşunlu paravan avantajları oldukça kullanışlı bir seçenek haline getirir. Radyasyon yayan cihazların ve cisimlerin tamiri, bakımı ve muhafazası için de kurşunlu paravan çeşitleri tercih edilir. Kurşunun kolay şekil alması üretimde çeşitliliğe ve kullanım alanlarının genişliğine yol açar. Yüksek ışık geçirgenliği sayesinde daha iyi bir çalışma alanına sahip olursunuz.

Kurşunlu Paravan Özellikleri

Farklı oranlarda ve kalınlıklarda üretilebilen kurşunlu paravan özellikleri temelde aynıdır. Nükleer tıp üniteleri ve radyoloji odalarında oda içi bölümler oluşturmak için kullanıma uygundur.

 • Paravan içerisinde yönetmeliğe uygun şekilde kurşun zırhlama yapılır.

 • Yapılan kurşun zırhlama radyasyona karşı maksimum koruma sağlar.

 • 2 ila 10 mm arası ihtiyaca ve kullanım alanına göre kalınlıklarda üretilir.

 • Kurşun paravan içerisindeki plakalar iki adet mdflam arasında kurşun plaka konularak hazırlanır.

 • Kurşunlu paravanlar taşınabilir şekilde üretilir. Alt kısımlarda tekerlek sistemi bulunur.

 • Kurşunlu plakalarda bulunan tekerleklerin yarısı frenli hareketli, yarısı da frensiz hareketlidir.

 • Camlı ya da camsız olarak isteğe bağlı üretilir.

 • Farklı kurşun değerli üretilebilir.

 • Plakalar standart plastik işleme teknikleri kullanılarak isteğe bağlı olarak kesilebilir, delinebilir ya da işlenebilir.

 • Kurşunlu paravanlar oldukça sağlam, dayanıklı ve dirençlidir.

Kullanacağınız alana uygun olarak üretici ile iletişim kurarak kurşunlu paravan tavsiyesi alabilirsiniz. Ölçü, kalınlık ve özellikleri ihtiyaca uygun olarak tercih ederek yüksek koruma sağlayabilirsiniz. Uzun ömürlü kullanım ve portatif olması ile avantajlı bir paravan kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

bottom of page