top of page
radyasyon zırhlama.jpg
KURŞUN LEVHA.jpg
KURŞUN LEVHA HHC MEDİKAL.jpg

Kurşun Levha

Farklı kullanım alanlarına hitap eden kurşun levha, kaliteli özellikleri ile ön plana çıkar. İnşaat, tıbbi cihaz üretimi, X-ray cihazı gibi farklı ürünlerin üretiminde kullanılır. Yüksek yoğunluğu ve ucuz olması sayesinde, dayanıklı bir materyal olarak farklı cihazlarda sık sık kurşuna yer verilir. Özellikle ışınlara karşı direnç gösterdiğinden gama ışını kaynakları, nükleer reaktörler vb. için koruyucu olarak tercih edilir. Aşınmaya karşı dayanıklı olması sayesinde de su borusu, çatı kaplaması, kablo koruması gibi işlevler sunar. Sülfürik aside karşı da dayanıklı olduğu için kimya sektöründe de kurşun maddesi kullanılır. Uzun yıllar yapısını koruyan bir malzeme olarak yüksek bir radyasyon dayanımına sahiptir.

Kurşun levha üretilirken sıvı sıcak kurşun kalıplara dökülür ve silindirlerle ezilerek şekillendirilir. Standart ölçülerin dışında özel kalınlık ve ebatlarda da üretim yapılabilir. Kurşun levha ebatları kullanım alanına göre belirlenebilir. Bu sayede daha verimli ve yüksek performanslı bir kullanım imkanı elde edilebilir. Ayrıca saflık oranı da yine ihtiyaca göre özel olarak ayarlanabilir. Kurşun levhalarda saflık oranı arttıkça, radyasyona karşı dayanıklılık da artar. Üretim yapılmadan önce kullanım alanının ihtiyaçları, ne için kullanılacağı gibi faktörler tespit edilmelidir. Buna göre ebat, kalınlık, yoğunluk özelliklerine uygun üretim yapılır.

Kurşun Levha Nerelerde Kullanılır?

Kurşun levha kaplama daha çok sağlık sektöründe kullanılır. Çünkü radyasyon emilimi sağlar ve röntgen odalarında güvenli bir ortam oluşturur. Röntgen ışınlarının absorbe edilmesini sağlayarak hamilelerin ve çocukların zarar görmemesini sağlar. Ayrıca bu alanlarda çalışan kişilerin sağlığını koruyarak uzun vadede pek çok fayda sunar. Sağlık kuruluşları dışında kurşun levhaların kullanıldığı yerler kısaca aşağıda listelenmiştir:

 • Cami kubbe ve minareleri, hamam kubbeleri gibi kubbe tarzı tüm yapılarda

 • Tarihi eser restorasyonlarında

 • Isı ve su yalıtımında yüzey kaplaması olarak

 • Ses stüdyolarında ses yalıtımı için

 • Lehim imalatında alaşım elemanı olarak

 • Yapılarda dış cephe kaplaması olarak

 • Kablo imalatında

Kullanım alanına bağlı olarak kurşun kalınlığı farklılık gösterir. Örneğin; kubbe tarzı yapılarda, hafif eğime sahip ve düz zeminlerde kullanılan kurşun levhalar 2 mm kalınlığındadır. Minarelerde ise daha çok 1,5 mm kalınlığa sahip kurşun levhalar tercih edilir. Kurşun levha kalınlıkları yetkili enerji kurumlar tarafından belirlenir. Kurşun levhanın kullanılacağı odaya göre kurşun levha zırhlamaları farklı kalınlıklarda gerçekleştirilir. Eğer kurşun zırhlama raporu yoksa odada metraj çalışması yapılır. Bu çalışmada odadaki cihazlar, odanın yapısı, diğer odalara olan uzaklığı gibi özellikler tespit edilir. Buna uygun olarak kurşun kalınlıkları optimize edilir ve üretimden sonra odaya montajı yapılır.

Kurşunlu levha, yumuşak bir yapı ve kenet sistemine sahip olduğu için genleşmeyi çok iyi absorbe edebilir. Eğer kurşun kaplama doğru şekilde yapılırsa; sızdırma, çatlama, kırılma gibi problemler yaşanmaz. Saflık derecesi yüksek olan bir kurşun levha, iklim şartları ve doğal oksidasyona göre 50 ile 100 yıl arası dayanıklılığı koruyabilir.

Kurşun Levha Çeşitleri Nelerdir?

Kurşun yoğunluğu, kalınlık, saflık derecesi gibi özelliklerine bağlı olarak kurşun levhalar farklı çeşitlere ayrılır. Aşağıda farklı özelliklerdeki kurşun levha çeşitleri ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir:

 • Yüksek Kalite Kurşun Levha

 • %99,95 - %99,99 arası saflığa sahip kurşun, cevher külçesinden üretilir.

 • Yüksek saflık derecesi sayesinde dayanıklı bir yapıya sahiptir ve uzun ömürlü kullanılabilir.

 • Kaplama işçiliği iyi bir şekilde yapılırsa, herhangi bir renk değişikliği, kırılma, çatlama sorunu yaşanmaz.

 • Kimyasal yapısı içinde, az seviyede farklı elementler bulunduğu için bu kurşun levhalar yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sayede kolay bir şekilde işlenebilir.

 • İçinde yabancı maddeler bulunmadığından X-ray ışınına karşı maksimum koruma sağlar.

 • Geri Dönüşümlü Kurşun Levha

 • %99,80 oranında saflık derecesine sahip kurşun, ömrünü tamamlayan akülerin geri dönüşümü ile üretilen ikincil külçe kurşunlardan imal edilir.

 • İçeriğinde bakır ve antimom bulunduğu için yapısı daha serttir.

 • Kullanıma bağlı olarak zamanla dışındaki renklerde yüzey oksidasyonu oluşabilir.

Kurşun levha ağırlıkları çeşidine göre değişiklik gösterir. Daha yoğun içeriğe sahip kurşun levhalar daha ağırdır. Kalınlıkları farklı şekilde ayarlanabilir ve daha yüksek performans alınabilir. 4 mm kurşun levha radyasyon emilimi açısından oldukça etkilidir. Bu nedenle, özellikle sağlık kuruluşlarında kullanılır. Radyoloji odaları, X-ray odaları, nükleer tıp alanlarında kurşun levhalar kurtarıcı özelliğe sahiptir. Kalınlık arttıkça radyasyon emilimi gücü de artar. Ayrıca dayanıklılık da kalınlığa göre değişiklik gösterir. Hastaneler ve poliklinikler için en ideal kalınlık 4 mm’dir. Farklı kullanım alanları için 1 mm, 2 mm ve 3 mm kalınlığında da kurşun levhalar bulunur. Zırh görevi gören kurşun levhalar, kemoterapi tedavisi gören hastaların radyasyon ışınlarından korunmasını sağlar. Aynı zamanda çalışanlar da bu zararlı ışınlara minimum seviyede maruz kalır ve olası sağlık problemleri en aza iner. Geniş kullanım alanına sahip olan kurşun levha, kullanım alanına uygun olarak kaliteli bir şekilde tercih edilmelidir.

Kurşun Levha Fiyatları Nasıldır?

Oldukça faydalı özelliklere sahip olan kurşun levhalar, farklı kullanım alanlarına hitap eder. Bu yüzden odlukça fazla çeşitte seçenek sunulur. Bu sayede ideal kurşun levhayı bulmak mümkündür. Aynı zamanda fiyat açısından da her bütçeye uygun seçenek bulunabilir. Kurşun levha fiyat olarak özelliklerine göre değişiklik gösterir. Örneğin; levhanın hangi çeşit olduğu çok önemlidir. Çünkü buna bağlı olarak yoğunluğu, kalınlığı ve kalitesi değişiklik gösterir. Farklı kullanım alanlarına hitap eden kurşun levhalar da farklı fiyatlardadır. Sağlık kuruluşlarında kullanılan çeşitler, daha kalındır; bu yüzden fiyat olarak daha yüksek olabilir. Ebat olarak farklı ölçülerde kurşun levha seçenekleri bulunabilir. Standart ölçülerdekilerin dışında özel olarak tasarlanan seçeneklerin fiyatı daha yüksektir. Kurşun levhaların içinde farklı kimyasallar bulunabilir; bunlar da fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Kurşun levha ses yalıtımı için kullanılacaksa kalınlık olarak daha az olanlar tercih edilebilir. Ses geçirgenliği açısından 1 mm veya 2 mm kalınlığındaki levhalar idealdir. Hem hesaplı hem de kaliteli bir kullanım imkanı sunar.

Kurşun levhalar ile özellikle sağlık alanında pek çok fayda elde edilebilir. Radyasyona karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kurşun oldukça dayanıklı bir materyaldir. Bu sayede kurşun levhalar aşınmaya, eskimeye, darbelere karşı sağlam kalır. Uzun ömürlü kullanım yapmanızı sağlar. Geniş kullanım alanına hitap ettiği için farklı ihtiyaçları karşılamak için de tercih edilebilir. Kurşun levha tercih ederken kalınlık, yoğunluk gibi özelliklerine bakılmalıdır. Ayrıca kullanılacak odanın özellikleri iyi tespit edilmelidir. Eğer standart ölçüler uygun değilse, özel ebat kurşun levha üretilmelidir. Bu sayede daha yüksek performans ve verim alınabilir. Aynı zamanda kaliteli materyallerle üretim yapan firmalar tercih edilmelidir; aksi takdirde kurşun levha yeterince koruma sağlayamaz ve etkisi çok az olur. Radyasyondan korunmak için güvenilir kurşun levhaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde kurşun levha fiyatları uzun vadede oldukça hesaplıdır. Ciddi sağlık problemlerine karşı kendinizi korumak için farklı kurşun levhaları kullanabilirsiniz. Kullanım alanınıza, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olarak pek çok çeşit arasından seçim yapabilirsiniz.

İSTENİLEN ÖLÇÜLERDE, KALINLIKTA FARKLI EBATLARDA PROJENİZE UYGUN BİR ŞEKİLDE KURŞUN LEVHA TEMİNİ SAĞLIYORUZ.

bottom of page